Světový den pneumonií

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Vysoká horečka, dušnost a zrychlené dýchání mohou znamenat, že jste onemocněli nebezpečným zápalem plic neboli pneumonií. Zápal plic může mít lehčí či těžší průběh. V případě těžkého průběhu si nemocný může odnést celoživotní následky. K dnešnímu světovému dni pneumonií vám přinášíme informace o této chorobě, příčinách jejího vzniku a prevenci.

Zápal plic (pneumonie) je zánětlivé onemocnění průdušek, plicních sklípků nebo plicní tkáně. Onemocnění doprovázejí vysoké teploty nad 39°C, zimnice a popřípadě i hlenovitý kašel. Dále se může vyskytnout bolest na hrudi, dušnost, bolest hlavy, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, modré zabarvení rtů a konečků prstů z důvodu nedostatečného prokrvování tkání. Malé děti mohou mít z vysoké horečky křeče či ztrátu vědomí.

Druhy a příčiny pneumonie

Zápalem plic jsou nejvíce ohroženi děti a starší lidé. Nejčastější formou zápalu plic bývá bronchopneumonie, kdy se zánět vyskytuje v oblasti průdušinek a okolních plicních tkáních. Zvláštním druhem zápalu plic je tuberkulóza.

Ohroženější skupinou obyvatelstva jsou kuřáci, lidi s oslabenou imunitou či dlouhodobě nemocní pacienti. Riziko onemocnění narůstá hlavně v období chřipkových epidemií. Viróza oslabí organismus, který je pak náchylnější k infekci.

Za vznik zápalu plic mohou viry a bakterie. Z 60 – 70 % je příčinou jeho vypuknutí pneumokok. Onemocnění pneumokokovým zápalem plic mohou doprovázet velké komplikace. K největším patří hnisavý výpotek v pohrudniční dutině.

Pro stanovení diagnózy je kromě interního vyšetření a poslechu dýchání nutné udělat i rentgenový snímek plic, který prokáže zastínění postižených oblastí plic a zobrazí rozsah onemocnění.

Podle typů původce předepíše lékař vhodná antibiotika. Pacient by měl zachovat klid na lůžku a dodržovat pitný režim. Doba úplného uzdravení trvá až několik týdnů.

U komplikovaných případů je nutný i pobyt v nemocnici, kde se sledují životní funkce, a zajišťuje se pravidelná kontrola pacienta. Průběh a závažnost onemocnění jsou určeny především konkrétním typem mikroba.

Prevence zápalu plic

Onemocnění zápalem plic je možné předcházet prevencí:

 • ochrana novorozenců kojením
 • správná výživa, dobrá hygiena, zdravý životní styl
 • vyvarování se kouření (i pasivního)
 • omezit konzumaci alkoholu
 • očkování proti chřipce a pneumokokům
Světový den pneumonií patří do témat

Zápal plic - pneumonie patří do témat

Adresář

Poradna na téma Zápal plic - pneumonie

Diskuze na téma Zápal plic - pneumonie

 • 30.03.2013 11:03 Posílení imunity

  Zdravím všechny. Chtěla bych vás požádat o radu. Nikdy jsem problémy s imunitou neměla, ale od té…

 • Světlana 18.02.2014 07:02 Posílení imunity

  A brala jste k antibiotikům laktobacily? Je totiž dost dobře možné, že braním antibiotik, jste si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku